KONSOLTYP BORDSKLOCKA. ÖSTERRIKE, 1700-TAL.

3100847. KONSOLTYP BORDSKLOCKA. ÖSTERRIKE, 1700-TAL.

Signerad på Johan Weisse-maskinen. Den log i timmar och fjärdedel på två klockor. Pallavgaser.
Låda i eboniserat trä och förgylld till fint guld. Rikligt graverad guldmetallurtavla.
Kalender, månfaser och pendel eller så kallad ”falsk pendel”. Tystnadsväljare för natten.
61x27,5x17,5 cm.

Visa videon genom att aktivera marknadsföringskakor i cookie-inställningarna.

I gott skick, men kräver justering och revision.

Tema

Special private collection

Gör en kostnadsfri värdering!

61x27,5x17,5 cm.

Tema

Special private collection

Antal besök: 742