Signerad på Johan Weisse-maskinen. Den log i timmar och fjärdedel på två klockor. Pallavgaser.
Låda i eboniserat trä och förgylld till fint guld. Rikligt graverad guldmetallurtavla.
Kalender, månfaser och pendel eller så kallad ”falsk pendel”. Tystnadsväljare för natten.
61x27,5x17,5 cm.
61x27,5x17,5 cm.