309394. KLOCKHUV / HÄNGSKÅP, bemålad fur, sannolikt Hälsingland, 1700/1800-tal.
Originalbemålat skåp med dekor i form av blomsterrankor.
Höjd 51 cm, bredd 34 cm, djup 23 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, glas saknas. Senare kompletterat understycke. Utbytta skruvar vid ett gångjärn.