307048. NACH LUISE SCHÖN. ”Gubben”, Signerad L. skön.
(väl/efter) Luise Schön, 19. århundrade - arbetade i Wien, porträtt av ”gammal man” eller ”präst” i röd udde, olja på duk, signerad nedre fram till höger: L. Det är trevligt.
Målade mycket noggrant och i detalj.
Mått: 63 x 53 cm (höjd x bredd).
Inramad Lätt utskrift av bårramen på duken. Annars i ett mycket gott skick av bevarande.