305401. STOLAR, ett par, Gustavianska. Stockholmsarbete. 1700-tal.
Vitmålade. Rak rygg. Runda nedåt avsmalnande kannelerade ben. Senare bemålade samt omklädda. Hallsigil, Stockholms stolmakarämbete.
Bruks/åldersslitage, färgbortfall. Saknar några dekorband.