MATSERVIS, 46 delar, porslin, "Maria", Rosenthal. 1900-tal.

303203. MATSERVIS, 46 delar, porslin, "Maria", Rosenthal. 1900-tal.

Polygon form med mönster i relief samt dekor i svart och guld.

15 st tallrikar, diameter 25,3 cm.
11 st djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
10 st förättstallrikar, diameter 22 cm.
10 st assietter, diameter 16,7 cm.

Smärre bruksslitage, en förättstallrik med nagg i kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 077