ABRAHAM ADINGRA (1933-2005). Abstrakt komposition, målning med sand på canvas. Signerad och daterad -74.

299505. ABRAHAM ADINGRA (1933-2005). Abstrakt komposition, målning med sand på canvas. Signerad och daterad -74.

61 x 50,5 cm.

Abraham Adingra, född i Adou, Afrika. Prins av Kinjabo på Elfenbenskusten. Adingra studerade konst på University of Abidjan. Hans kärlek till den afrikanska konsten och kulturen fick honom att studera vid Konstakademin i Marseilles. 1978 vann han det prestigefyllda Lautentz-priset för konst i New York. Hans verk har ställts ut i Europa, Afrika och U.S.A.

Något ospänd canvas.

Gör en kostnadsfri värdering!

61 x 50,5 cm.

Något ospänd canvas.

Antal besök: 1 743