295442. SMINKBORD, "Birgitta", Carl Malmsten, Bodafors. 1960-tal.
Sminkbord i teak med vippbar spegel, 3 utdragbara lådor samt nerfällt fack med dragjalusi. Bredd 86, djup 48, Höjd 121 cm.
Slitage, brytskada senare limmad i arm/fäste för spegel.
Nyckel/nycklar finns.