AFTONVÄSKA, damast samt mässing, Stockholm, 1930/40-tal.

294874. AFTONVÄSKA, damast samt mässing, Stockholm, 1930/40-tal.

Damast i benvitt med bronsfärgade trådar. Lock med graverad floral dekor. Höjd 27 cm, inklusive kedja, lock, diameter 3,5 cm.

Enligt uppgift uppsydd av hovsömmerka i Stockholm som bl.a. sydde till Drottning Sibylla.

Obetydligt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydligt bruksslitage.

Antal besök: 648