294874. AFTONVÄSKA, damast samt mässing, Stockholm, 1930/40-tal.
Damast i benvitt med bronsfärgade trådar. Lock med graverad floral dekor. Höjd 27 cm, inklusive kedja, lock, diameter 3,5 cm.
Enligt uppgift uppsydd av hovsömmerka i Stockholm som bl.a. sydde till Drottning Sibylla.
Obetydligt bruksslitage.