BÖCKER, 9 st, fiskeböcker av bl.a. Hans Lidman. 1900-talets andra hälft.

294319. BÖCKER, 9 st, fiskeböcker av bl.a. Hans Lidman. 1900-talets andra hälft.

"Napp i norr", "Laxögat", "Gäddan som alltid högg" samt "Norrlandsfiskaren", av Hans Lidman, LT Förlag, Askild & Kärnekull samt Bokförlag Settern. 1959-89.
"Visst nappar det", av Bengt Öste. Sportfiskarn, 1986.
"Laxagrin", av Erwin Andersson, Setter Förlag, 1983.
"Den fulländade fiskaren", av Izaak Walton & Charles Cotton, översatt av Olof Lagercrantz, Wahlström & Widstrand, Stockholm 1964.
"Fiske med nymf" av Preben Torp Jacobsen, Nordstedt & Söners förlag. 1974.
"Wet-Fly Fishing", Sports Illustrated, 1961 (engelska).

Bruks - och åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 388