MAT och KAFFESERVIS, porslin, "Lyster", Rörstrand, 1967.

292716. MAT och KAFFESERVIS, porslin, "Lyster", Rörstrand, 1967.

12 flata tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 20,5 cm.
12 förrätts tallrikar, diameter 21,5 cm.
12 assietter, diameter 17 cm.
2 uppläggningsfat, längd 20,5, bredd 13,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 30, bredd 21 cm.
1 uppläggningsfat, längd 36, bredd 25 cm.
2 skålar, längd 21, bredd 18 respektive längd 24, bredd 20,5 cm.
1 såsskål, längd 20, bredd 17, höjd 8,5 cm.
1 kanna, höjd 18 cm.
12 kaffekoppar och fat, höjd 6,5, diameter 13 cm.
1 kaffekanna, höjd 19,5 cm.
1 sockerskål, höjd 6,5 cm.
1 gräddsnipa, höjd 7,5 cm.

Bruksslitage. Mindre nagg på såsskålen.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 assietter, diameter 17 cm.
1 kanna, höjd 18 cm.
1 kaffekanna, höjd 19,5 cm.
1 sockerskål, höjd 6,5 cm.
1 gräddsnipa, höjd 7,5 cm.

Antal besök: 3 063