MATSERVIS, 36 st, flintgods, Wexiö Guld, Gustavsberg, tidigt 1900-tal.

291711. MATSERVIS, 36 st, flintgods, Wexiö Guld, Gustavsberg, tidigt 1900-tal.

3 uppläggningsfat, längd 30 - 37 cm.
1 såsskål.
12 tallrikar, diameter 23,5 cm.
8 djupa tallrikar.
5 assietter, diameter 18,5 cm.
7 djupa tallrikar, 23,5 cm.

Slitage. 3 tallrikar (23,5 cm) med nagg, en med spricka. Två djupa tallrikar, diameter 23,5 cm, smärre nagg på vissa delar. Ett uppläggningsfat med missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 såsskål.
8 djupa tallrikar.
7 djupa tallrikar, 23,5 cm.

Antal besök: 925