VAS, GOLVVAS samt LOCKURNA, porslin, Kina. 1900-tal.
287655. VAS, GOLVVAS samt LOCKURNA, porslin, Kina. 1900-tal.
Vas, Wong Lee, rektangulär form, krackelerad glasyr med dekor av fåglar, höjd 34,5 cm. Golvvas, dekor i underglasyrblått, höjd 42,7 cm. Lockurna, dekor i underglasyrblått, höjd 32 cm.