VASER, 2 st, stengods, "Facett 4" samt "Facett 5", Sven Jonsson, Gustavsberg. 1900-talets mitt.

285888. VASER, 2 st, stengods, "Facett 4" samt "Facett 5", Sven Jonsson, Gustavsberg. 1900-talets mitt.

Silverdekor i form av fiskar samt gullvivor. Stämplade.
Höjd 25 - 27 cm.

Bruksslitage, smärre glasyrbortfall vid mynningen på vas med dekor av gullvivor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 25 - 27 cm.

Antal besök: 5 607