285888. VASER, 2 st, stengods, "Facett 4" samt "Facett 5", Sven Jonsson, Gustavsberg. 1900-talets mitt.
Silverdekor i form av fiskar samt gullvivor. Stämplade.
Höjd 25 - 27 cm.
Bruksslitage, smärre glasyrbortfall vid mynningen på vas med dekor av gullvivor.