284489. FÅTÖLJ, Alvar Aalto, Svenska AB Artek, Hedemora, omkring 1900-talets mitt.
Proveniens: Ernst Sundh, byggnadsingenjör samt medgrundare till Arteks produktion i Hedemora.
Höjd ca 96 cm.
Slitage, fläckar, märken, repor, sprickor. Senare klädsel.