283889. BORDSUPPSATS, silver samt glas, Jugend, C.G. Hallberg, Stockholm.1904. Nettovikt 332 gram.
Rik genombruten dekor i form av violer. Glasinsats med slipad stjärna i botten samt frostad kant.
Diameter 20,5 cm, höjd 7,7 cm.
Bruksslitage, glasinsats med nagg på kanten.