VETERANBIL, T-Ford Touring, 1923.

282424. VETERANBIL, T-Ford Touring, 1923.

Sufflett, 20 hk, 2,8 liters slagvolym. Däck 3 x 30 1/2.

Registreringsnummer BSW314. Motornummer 7785551 vilket visar att årsmodellen på motorn också är 1923. Längd 340, bredd 165, höjd 205 cm. Fönsterrutan går att skruva bort och sulfetten går att fällas, då blir transporthöjden 155 cm.

Registreringsbesiktning är ej utförd/krävs för att fordonet skall få framföras.

OBS Köparprovisionen 12,5 %.

Bilen visas hos Stadsauktion Sundsvall, Heffnersvägen 32, tisdag - torsdag 11.00-17.00 samt fredag 11.00-15.00. För visning övriga tider kontakta oss på 060-170040.

Sufflett och klädsel i bruksskick. Bilen är renoverad och senare bemålad. Kaross med mindre bucklor och repor. Motorn är ej funktionstestad men har enligt nuvarande ägare gått tidigare. Bilen har varit undanställd de senaste 15 åren.

Gör en kostnadsfri värdering!

OBS Köparprovisionen 12,5 %.

Antal besök: 7 858