282157. HALSBAND, silver samt bergskristall, Juvelerare Martin Elmblad. 1948. Totalvikt 18 gram.
Facettslipad bergskristall, med infattning i silver.
Halsband, längd 42 cm, hänge 5,5 x 2,5 cm.
Bruksslitage, något skev infästning, smärre, ytlig nagg på baksidan av bergskristallen.