BRUNO MATHSSON. Fåtölj, "Eva", Karl Mathsson, Värnamo, 1965.

2816047. BRUNO MATHSSON. Fåtölj, "Eva", Karl Mathsson, Värnamo, 1965.

Stomme av bok. Klädsel i sadelgjord. Höjd 83 cm. Bredd 60 cm. Formgiven 1941. Brännmärkt.

Bruno Mathsson var en framstående svensk möbeldesigner som föddes den 13 januari 1907 i Värnamo, Sverige, och avled den 10 augusti 1988. Han är mest känd för sina innovativa och ergonomiska möbeldesigner.

Fåtöljen "Eva" är en av Bruno Mathssons mest kända verk och betraktas som en av hans största designmässiga prestationer. Den skapades under 1940-talet och är känd för sin böljande och organiska form, som är inspirerad av kroppens naturliga kurvor och rörelse.

Företaget Karl Mathsson i Värnamo grundades av hans far Karl Mathsson som själv var snickare i fjärde generationen. öretaget specialiserade sig på tillverkning av innovativa och designorienterade möbler som kombinerade funktionalitet, komfort och estetik med moderna produktionsmetoder och material.

Bruksslitage. Märken, några repor.

Bruno Mathsson (1907–1988)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruno Mathsson (1907–1988)

Antal besök: 1 572