BERNDT FRIBERG. Skål, stengods, Gustavsberg Studio, unik. Signerad med Studiohanden. 1900-talets mitt.

276695. BERNDT FRIBERG. Skål, stengods, Gustavsberg Studio, unik. Signerad med Studiohanden. 1900-talets mitt.

Polykrom glasyr med inslag av oxblod och turkost. Signerad "Friberg" samt studiohanden.
Diameter ca 9,3 cm, höjd 5,4 cm.

Obetydligt bruksslitage.

Berndt Friberg (1899–1981)

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydligt bruksslitage.

Berndt Friberg (1899–1981)

Antal besök: 1 048