ALBERT ENGSTRÖM. "Näcken".

ALBERT ENGSTRÖM. "Näcken".
2741989. ALBERT ENGSTRÖM. "Näcken".

Akvarell på papper, 34 x 48,5 cm. Signerad Albert Engström

Ur Modigs katalog: "Albert Engström beskrivs av många som vattnets och snöns skildrare. Lägg märke till Näcken i strömmen. Så såg Alberts Näcken ut i flera verk."

UTSTÄLLD
Grisslehamn, 2020
NK- villan i Nyköping, 2020

LITTERATUR
Göran Modig: "Albert Engström- 150 verk", 2022, katalognr. 55.

Ej examinerad ur ram.
För ytterligare information, vänligen kontakta amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Albert Engström - en samling

Gör en kostnadsfri värdering!

UTSTÄLLD
Grisslehamn, 2020
NK- villan i Nyköping, 2020

LITTERATUR

Ej examinerad ur ram.

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Albert Engström - en samling

Antal besök: 3 916