Akvarell på papper, 34 x 48,5 cm. Signerad Albert Engström
Ur Modigs katalog: "Albert Engström beskrivs av många som vattnets och snöns skildrare. Lägg märke till Näcken i strömmen. Så såg Alberts Näcken ut i flera verk."
UTSTÄLLD
Grisslehamn, 2020
NK- villan i Nyköping, 2020
UTSTÄLLD
Grisslehamn, 2020
NK- villan i Nyköping, 2020