Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Albert Engström - en samling
Albert Engström var en skapande person där både pennan och penseln förenades. Han är på många sätt unik som både konstnär och författare, inte minst genom att han var medlem i både Konstakademien och Svenska akademien. Denna centrala position i Sveriges konst- och kulturliv gjorde att han umgicks med de vassaste pennorna och skickligaste penslarna.
De första stegen i sin konstnärsbana tog Engström som ung pojke i Hult, strax öster om Eksjö. Då visade han sitt konstnärliga anlag genom att göra träsniderier som tidigt hade, det som med tiden kom att bli förknippat med honom, humor och allvar i en underbar kombination. Efter studentexamen i Norrköping åkte Engström först till Uppsala där hans bekantskap med Bruno Liljefors kom att bli en livslång och betydande vänskap. Det var på Liljefors inrådan och rekommendation han gav upp sina språkstudier och rekommenderade honom vidare studier vid Valand konstskola där Carl Larsson vid tiden undervisade. Med denna lärare kom Engströms liv att aldrig mer bli sig likt. Förhållandet mellan professor Larsson och Albert Engström blev också en betydande relation inom vilken Engströms livsbana, konstnärliga stil och gärning, formades. Under sina tidiga studier hos Carl Larsson är dennes inflytande stort på den unge Engström som försöker hitta fram till ett eget uttryck och tar vägar via friluftsmåleriet och impressionisternas naturskildringar. Carl Larsson hade själv en bakgrund som tecknare och Engström fann hos sin lärare en förståelse för hur “den obrutna linjen” kunde driva motivet, teckningen och konsten framåt. Engström stod i nära kontakt med vad som hände inom den Europeiska konsten, inte minst genom sin gode vän J A G Acke. Under en period återfanns både jugendinfluenser och München-kretsen med Bäcklin och Udhe i spetsen i Engströms verk. Dessa internationella konstinfluenser fick Engström att kanske ännu tydligare se åt vilket håll han ville - och skulle. Genom att mer och mer röra sig mot det mindre formatet, då han under 1890-talet arbetade mer med illustrationer, drevs också bildytorna till att bli mer grafiska. Den svartvita färgskalan favoriseras av Engström med vilken han målade upp en effektfull scen som kom att bli stilbildande inom svensk illustrationskonst. 1894 fick skämttidningen “Söndagsnisse” en ny chefredaktör i Hugo Vallentin som vill föryngra illustrationsavdelningen och frågade Carl Larsson om han skulle vilja ta sig an det uppdraget. Han tackade nej och föreslog istället sin elev Albert Engström. Det som händer sedan är lite av svensk konsthistoria. Engström tog uppdraget och blev kvar i tre år (1894-1896) men kom under denna relativt korta period att få enorm genomslagskraft i sin samtid. Istället för att fortsätta på Söndagsnisse grundar Engström 1896 sin alldeles egna tidning “Strix” vilken har en särställning inom kulturen runt sekelskiftet 1800/1900.
Den aktuella temaauktionen “Albert Engström - en samling” är en persons livslånga samlande och hyllning till konstnären. Samlingen innehåller över 150 verk i olika tekniker - främst tusch på papper men även oljor, skrapkartong och akvareller. Det sägs att Albert Engström skapade över 50 000 originalverk under sin livstid - en siffra som vittnar om hans stora skaparkraft och passion. Nu finns det chans att få ta del av en av den svenska konsthistoriens mest älskade konstnärer med ett arv som sträcker sig ända in i våra dagar.