2741464. ALBERT ENGSTRÖM. "Självporträtt".
Färgkrita och akvarell, 57 x 71 cm.
Signerad och daterad med dedikation: Albert Engström till hans vän Helmer Åkerman 1918.
LITTERATUR
Årsbok 2019
UTSTÄLLD
Nationalmuseum 1944
Kalmar 1919
Grisslehamn 2020
NK-villan Nyköping, 2020.
Ej examinerad ur ram.
För ytterligare information, vänligen kontakta amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.
Albert Engström (1869–1940)
Albert Engström - en samling