ALBERT ENGSTRÖM. "Självporträtt".

2741464. ALBERT ENGSTRÖM. "Självporträtt".

Färgkrita och akvarell, 57 x 71 cm.
Signerad och daterad med dedikation: Albert Engström till hans vän Helmer Åkerman 1918.

LITTERATUR
Årsbok 2019

UTSTÄLLD
Nationalmuseum 1944
Kalmar 1919
Grisslehamn 2020
NK-villan Nyköping, 2020.

Ej examinerad ur ram.
För ytterligare information, vänligen kontakta amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Albert Engström - en samling

Gör en kostnadsfri värdering!

LITTERATUR
Årsbok 2019

UTSTÄLLD
Nationalmuseum 1944
Kalmar 1919
Grisslehamn 2020
NK-villan Nyköping, 2020.

Ej examinerad ur ram.

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Albert Engström - en samling

Antal besök: 3 848