2677166. EDWARD HALD. VAS, GRAAL, ORREFORS, 1938, EN FISKGRAAL I OVANLIG FÄRG OCH FORM.
Egenhändigt signerad, daterad 38, numrerad 212, höjd ca 29 cm.
Enligt Orrefors förteckning över Graalglas försåldes detta exemplar till Nordisk Kristall i Stockholm 1943 för 75 kr.