MATSERVIS, 54 delar, "Haga", Karlskrona Porslinsfabrik, 1940-tal.

266528. MATSERVIS, 54 delar, "Haga", Karlskrona Porslinsfabrik, 1940-tal.

12 st tallrikar, diameter 25 cm.
12 st, djupa tallrikar, diameter 24,7 cm.
12 st förrättstallrikar, diameter 21,7 cm.
8 st assietter, diameter 17,7 cm.
4 st ovala uppläggningsfat, längd 29,4 - 39,2 cm.
2 st uppläggningsskålar, längd 23,5 - 26 cm.
1 kanna, höjd 18 cm, bredd 21,5 cm.
2 st salladierer, längd 24,7 cm.
1 st gräddkanna, höjd 9,7 cm.
1 st såsskål, längd 21,5 cm.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st gräddkanna, höjd 9,7 cm.
1 st såsskål, längd 21,5 cm.

Smärre bruksslitage.

Antal besök: 10 518