MAT- och KAFFESERVIS, 81 delar, "Blå Blomst", Kunglig Dansk, Danmark. 1900-tal.

266456. MAT- och KAFFESERVIS, 81 delar, "Blå Blomst", Kunglig Dansk, Danmark. 1900-tal.

12 st tallrikar, diameter 25,5 cm. Nr 10/621.
12 st djupa tallrikar, diameter 22 cm. Nr 10/1616.
12 st förrättstallrikar, diameter 22 cm. Nr 10/1623.
2 st ovala uppläggningsfat, längd 30,7 - 36 cm. Nr 10/1555 samt 10/1556.
1 st kvadratisk uppläggningsskål, 21 x 21 cm. Nr 10/1522
1 st rund uppläggningsskål, diameter 21,5 cm. Nr. 10/1518.
1 st såsskål, längd 22 cm. Nr 10/1651.
12 st kaffekoppar, höjd 5,7 cm. Nr 10/1549.
12 st kaffefat, diameter 12,7 cm. Nr 10/1549.
1 st sockerskål, höjd 12 cm. Nr 10/1680.
1 st gräddkanna, höjd 9,7 cm. Nr 10/1535.
1 st kaffekanna, höjd 26 cm. Nr 10/1794.

Obetydligt bruksslitage, flata tallrikar i originalförpackningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 610