STRÖARE, SKÅLAR samt VAS, 6 delar porslin, "Sockerpullan", Anita Nylund, Jie, "Pastella", "Gefyr" och "Presenta", Stig Lindberg, Gustavsberg.
265910. STRÖARE, SKÅLAR samt VAS, 6 delar porslin, "Sockerpullan", Anita Nylund, Jie, "Pastella", "Gefyr" och "Presenta", Stig Lindberg, Gustavsberg.
1 st ströare, "Sockerpullan", höjd 14,4 cm.
3 st skålar, "Pastella", diameter 15,5 cm.
1 st skål, "Gefyr", längd 17,3 cm.
1 st vas, "Presenta", höjd 12,5 cm.
Bruksslitage. Skål, "Gefyr" med smärre glasyrbortfall samt vas, "Presenta" med krackelyr.