2652056. AXEL EINAR HJORTH. "Roma" AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1920-tal.
Betsad björk. Tre dörrar med reliefdekor. Kopplade ben. Längd 168, djup 50, höjd 85 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken och repor. Fläckar. Mindre kantskada på skivans kant mot bakstycket.
Nyckel/nycklar finns.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)