J.R.R TOLKIEN, HOMPEN eller En resa Dit och Tillbaksigen ("The Hobbit, or A journey there and back again"), Almqvist & Wiksells, Uppsala 1947, 195 x 135 mm.
2641587. J.R.R TOLKIEN, HOMPEN eller En resa Dit och Tillbaksigen ("The Hobbit, or A journey there and back again"), Almqvist & Wiksells, Uppsala 1947, 195 x 135 mm.
Kooperativa Förbundets Bokförlag Stockholm
269 sidor
Översatt av Tore Zetterholm efter det engelska originalet The Hobbit, illustrationer av Torbjörn Zetterholm.
Slitage, gulnad, släppt / skador på rygg, karta skadad, skrift av tidigare ägare på insida.
269 sidor