MATSERVIS, 26 delar, "Royal", Gefle Upsala Ekeby. 1900-talets första hälft.

260268. MATSERVIS, 26 delar, "Royal", Gefle Upsala Ekeby. 1900-talets första hälft.

12 flata tallrikar, diameter 24 cm.
12 förrättstallrik, diameter 21,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 23,5 respektive 29, bredd 19,5 respektive 24,5 cm.

Lätt bruksslitage. Viss krakelyr i glasyren.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 961