KAFFESKEDAR, 8 st, silver, bl.a. Eric Nordin, Sundsvall, 1843 och Arvid Öhrn, Gävle, 1843. 1800/1900-tal. Vikt 121 gram.
259012. KAFFESKEDAR, 8 st, silver, bl.a. Eric Nordin, Sundsvall, 1843 och Arvid Öhrn, Gävle, 1843. 1800/1900-tal. Vikt 121 gram.
1 st kaffesked, Anders Öhrn, Gävle, 1853.
1 st kaffesked, Eric Nordin, Sundsvall, 1843.
1 st kaffesked, stämplad "EJ", Gävle, 1860.
2 st kaffeskedar, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås, 1870.
3 st kaffeskedar, stämplade "KGM", Uppsala, 1905.
1 st kaffesked, otydliga stämplar.
Längd 13 - 16 cm.
Brukkslitage, repor, märken, 1 sked med trasigt blad. Gravyrer.
Längd 13 - 16 cm.