258575. TABURETT sengustaviansk stil, 1900-tal, och PALL, Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft.
Pall, galonklädd, höjd 40, längd 62, bredd 38 cm.
Taburett, höjd 52, längd 56, bredd 33 cm.
Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, pall med spricka i söm, märken i galon, senare underhylla, stötmärken. Taburett med slitage, fläckar på klädsel.