ANDERS ZORN. GERDA BOETHIUS STORA MONOGRAFI OM ANDERS ZORN I VACKERT RÖTT MAROKÄNGBAND + HENNES ANDRA ZORNBOK - ZORN.MÄNNISKAN OCH KONSTNÄREN.

2585453. ANDERS ZORN. GERDA BOETHIUS STORA MONOGRAFI OM ANDERS ZORN I VACKERT RÖTT MAROKÄNGBAND + HENNES ANDRA ZORNBOK - ZORN.MÄNNISKAN OCH KONSTNÄREN.

Anders Zorn Två arbeten. Boëthius, Gerda. Zorn. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1949. Folio i ett rött marokängband med förgylld ryggtext och förgylld ryggdekor, förgylld pärmlinjering med Zorn förgyllt på främre pärm och övre guldsnitt. 579 sid. rikt illustrerade med 324 planscher varav flera kolorerade och monterade.. Tryckt i 2.000 numrerade exemplar varav detta är nummer 877. I en marmorerade kassett. + Boethius, Gerda. Zorn. Människan och konstnären. Konst och Kultur AB, Stockholm, 1977. Stor 4:o i ett rött marokängband med förgylld text och dekor på ryggen och pärmarna. Rikt illustrerad i färg och svart- och vitt med 65 planscher. 239 sid. Nr. 14511 av 2000 exemplar, i det här fallet med en signerad hälsning från Gerda Boethius på halvtitelbladet.

Bandet lite ytskavt men ett bra exemplar.

Tema

Bokauktion januari

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Bokauktion januari

Antal besök: 364