258363. TABURETTER, 2 st snarlika, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Vitmålade, träskuren dekor, bladslingor längs sarg, lejonmaskaroner vid benkryss. Mjuk tygklädd sits. Höjd 45-46 cm, 38x43 cm.
Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, färgbortfall, skador, lagningar och förstärkningar, senare målning och klädsel.