TABURETTER, 2 st snarlika, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

258363. TABURETTER, 2 st snarlika, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Vitmålade, träskuren dekor, bladslingor längs sarg, lejonmaskaroner vid benkryss. Mjuk tygklädd sits. Höjd 45-46 cm, 38x43 cm.

Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.

Slitage, färgbortfall, skador, lagningar och förstärkningar, senare målning och klädsel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 639