BÅLSKÅL, kompaniporslin, Kina. 1700-tal.

258169. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Kina. 1700-tal.

Dekor i form av blomster samt spjutspetsbård.
Diameter 29 cm, höjd 11,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, lagning med klamrar, smärre nagg på kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 29 cm, höjd 11,5 cm.

Antal besök: 1 067