255223. BRUKSTINA / SVEPASK, allmoge, Viksdalen, Sunnfjord, Vestlandet. Norge. 17/1800-tal.
Rödbrun bottenfärg med dekor av slingor i gult och svart. Handtag, jugend. Urtag för slev. Längd 36,5 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage, smärre skador, märken.