BRUKSTINA / SVEPASK, allmoge, Viksdalen, Sunnfjord, Vestlandet. Norge. 17/1800-tal.

255223. BRUKSTINA / SVEPASK, allmoge, Viksdalen, Sunnfjord, Vestlandet. Norge. 17/1800-tal.

Rödbrun bottenfärg med dekor av slingor i gult och svart. Handtag, jugend. Urtag för slev. Längd 36,5 cm.

Åldersrelaterat bruksslitage, smärre skador, märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 029