En replika av en orientalisk luntlåspistol.
Vapnet är ca 37 cm långt, och ca 18 cm högt.
Luntlåset inföedes under 1400-talet.
Pistolen är välgjord och fint dekorerad med pärlemor och beninläggningar.
Begagnat bruksslitage.
Begagnat bruksslitage.