TAZZA / FAT, porslin, Peranakan, Tongzhi, Kina. 1800-tal.

252223. TAZZA / FAT, porslin, Peranakan, Tongzhi, Kina. 1800-tal.

Dekor i emaljfärger i form av lotusblommor.
Diameter 17,5 cm, höjd 4 cm.

Bruksslitage, krackelyr, något skev form från tillverkningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 17,5 cm, höjd 4 cm.

Antal besök: 1 087