Kanna med höjd 15 cm. Handtag i trä. Stämplat på undersidan med 28 113.
Vas med höjd 17 cm. Inskription på ovandel "Minne från Ellméns affärskamrater 19 31/3 38". Stämplat i botten med Svenskt Tenn L8.
Åldersslitage. Vissa bucklor på kannan.