GLASSERVISDELAR, 71 st, "Bergh-kristall", Elias Bergh, Kosta, 1936.

248662. GLASSERVISDELAR, 71 st, "Bergh-kristall", Elias Bergh, Kosta, 1936.

Ofärgat glas med guldkant. Skruvad dekor på oktagonal fot
12 rödvinsglas, höjd, 16 cm
11 vitvinsglas, höjd 14 cm
12 cocktailglas, höjd, 8 cm
12 snapsglas, höjd, 11 cm
12 snapsglas, höjd, 8,5 cm
12 selterglas, höjd. 10 cm
Ettikettmärkta Kosta, Bergh-kristall
Hagbart Elias Bergh (1881-1954) var konstnärlig ledare för Kosta glasbruk åren 1928 till 1950.

Bruksslitage, sliten förgyllning
1 mindre snapsglas med nagg på foten.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 rödvinsglas, höjd, 16 cm
11 vitvinsglas, höjd 14 cm
12 cocktailglas, höjd, 8 cm
12 snapsglas, höjd, 11 cm
12 snapsglas, höjd, 8,5 cm
12 selterglas, höjd. 10 cm

Antal besök: 2 505