246731. SKÅLAR, glas, "Sargasso", Paul Kedelv, Reijmyre glasbruk. 1960-tal.
Gjuten glasmassa i olika lager av gröna/blåa och klara skikt.
Fyrkantiga, höjd ca 7,5, bredd 14 cm
Rund, höjd 12, diameter 16,5 cm.
Bruksslitage, smärre nagg vid nedre kant på grön fyrkantig.
Smärre nagg på grön rund.