244549. VAS samt LAMPKUPA, 2 st, glas, bl.a. Trelleborgs glasbruk. 1900-talets första hälft.
Krackelerat glas i gröna toner.
Fisk, längd 27 cm.
Lampkupa 16 x 16 cm, höjd 19 cm.
Bruksslitage, lampkupans övre kant med smärre nagg samt sprickor i glaset på ena sidan.