FREDRIKA BREMER. Blyertsteckning, daterad 1833, samt BOK.
242913. FREDRIKA BREMER. Blyertsteckning, daterad 1833, samt BOK.
Osignerad, a tergo tillskriven Fredika Bremer. Poträtt av Fil. dr. Greve Hans Wachtmeister 1828-1906. Mått 9 x 5,5 cm. Bok af Hans Wachtmeister med teckningar af Fritz von Dardel "Medhafskizzer". Utgiven av P.A. Norstedt & Söners Förlag 1884.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Lätt solblekning.