242223. SKEPPSUR, Bayard, Frankrike samt BAROMETER, Fischer, Tyskland. 1900-talets andra hälft.
Runda urhus av mässing. Uret, höjd 5,5, diameter 18 cm. Barometer, höjd 5,5, diameter 12 cm, monterad på träplatta.
Bruksslitage. Fungerar.
Nyckel/nycklar finns.