241653. ARNE JACOBSEN. Fåtölj "Ägget". Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.
Snurrbar på fyrdelad centralfot i aluminium, klädd i svart skinn med lös dyna.
Modellen formgiven till SAS Royal Hotel, Köpenhamn år 1958.
Torkad stoppning, slitage samt sprickor, en tass saknas.
Arne Jacobsen (1902–1971)