241617. ARNE JACOBSEN. Fåtölj "Ägget". Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.
Fyrdelad centralfot i aluminium, klädd i svart skinn, lös dyna.
Modellen formgiven år 1958 till SAS Royal Hotel, Köpenhamn.
Torkad stoppning, slitage samt sprickor.
Arne Jacobsen (1902–1971)