237651. BONSAIKRUKA / LACKARBETE med STÄLL, lack samt trä, Kina. 1800-tal.
Rik dekor i form av lotusblommor och skulpturala scener. Träställ med utskuren dekor.
Längd 21,2, bredd 15,7, totalhöjd 14,2 cm.
Bruksslitage, Smärre skavanker på innerkant samt slitage under fötterna.