TÄNDNÅLSGEVÄR, Dörsch & von Baumgarten-system, C A Fischer, Lübeck, 1860-tal.

2339003. TÄNDNÅLSGEVÄR, Dörsch & von Baumgarten-system, C A Fischer, Lübeck, 1860-tal.

Tändnålsgevär gjort för jakt, signerat C A Fischer Lübeck. Fischer var hovbössmakare åt
den svenske kungen Karl XV och främst verksam under 1860-talet. Mekanismen är baserad
på Dörsch & von Baumgarten-tändnålssystem som i sin tur var en vidareutveckling av ​
Dreyses berömda tändnålssystem. Dörsch & von Baumgartens system tillverkades under
mycket kort tid och fick mycket begränsad spridning. D et tyska småriket Schaumburg-Lippe
antog 1861 systemet militärt och tillverkade ett drygt tusental gevär innan furstendömet gick
upp i Tyska riket. Detta gevär är emellertid helt civil i sin tillverkning och framstår som
närmast oanvänt.
Helstock i valnöt, nätskärning och hornnäsa. Beslag i stål. Låda och pipa brunerad.
Mekaniskt som nytt, pipa i närmast nyskick.
Kaliber 11.4 mm. Längd: 123 cm.

Slitage.

Tema

Antika vapen & Militaria

Gör en kostnadsfri värdering!

närmast oanvänt.

Slitage.

Tema

Antika vapen & Militaria

Antal besök: 1 550