232779. KLÄNNINGAR, 2 st, samt MÖSSA och HATT, 1900-talets första hälft.
Rygglängd ca. 134 cm (den ärmlösa) och 127 cm (den långärmade/transparenta).
Armlängd 60 cm (den långärmade/transparenta).
Bruks- och åldersrelaterat slitage. En klänning med hål i söm under armar (långärmade/transparenta).
Lösa sömmar.