ASSIETTER samt SKÅL, 17 delar, "Mangania-glasyr", Lillemor Mannerheim, Gefle samt Bo Fajans. 1900-talets mitt.

229934. ASSIETTER samt SKÅL, 17 delar, "Mangania-glasyr", Lillemor Mannerheim, Gefle samt Bo Fajans. 1900-talets mitt.

1 st skål "Mangania", längd 20,5 cm, bredd 16,8, höjd 8 cm.
9 st assietter "Mangania", diameter 19 cm.
7 st gulglaserade assietter Bo fajans, diameter 17,8 cm.

Assietter med smärre bruksslitage, skål med repor och glasyrnagg runt kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 014