SERVIS, 28 delar, flintgods "Vinranka", flytande blått, Arthur Percy, Gefle. 1900-talets första hälft.

229876. SERVIS, 28 delar, flintgods "Vinranka", flytande blått, Arthur Percy, Gefle. 1900-talets första hälft.

1 st uppläggningsfat, diameter 35 cm.
4 st små djuptallrikar, diameter 16,5 cm.
7 st assietter, diameter 19 cm.
7 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
9 st tallrikar, diameter 25 cm.

Krackelyr, nagg på 2 st tallrikar , 3 st assietter med smärre nagg. Förrättstallrikar med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 123